Rychlou pomoc při akutní bolesti páteře nepodceňujte

StockSnap / Pixabay

Může se objevit náhle při nekontrolovaném pohybu či námaze, a to bez ohledu na vaše stravovací či pohybové návyky. Ale čekat, až bolest páteře přejde sama od sebe, se příliš nevyplácí. Analgetika totiž nejsou jen dočasně ulevující berličkou, ale plnohodnotnou součástí rychlého uzdravení.

Bolest udržuje naše tělo v pohotovosti

Jde o signál, kterým nám tělo sděluje, že je něco špatně. Akutní bolesti bederní páteře mohou trvat několik dní, ale i týdnů. Bolest lidově zvanou houser způsobuje zpravidla přetažení svalů, jež nemocnou osobu významným způsobem omezuje v pohybu. Postižená osoba se poté snaží vyvarovat situací, v nichž by se tento nepříjemný stav opět  projevil, a to je právě oním kamenem úrazu.

Nesprávné držení těla, jež nám v kritickém okamžiku uleví od příznaků přetažení svalů, si totiž snadno zafixujeme. A to může později paradoxně naše potíže ještě zhoršit. Navíc bolestivé signály udržují naše tělo v pohotovosti, svaly jsou zatnuté a zpomalují tak nutný regenerační proces. Podávání analgetik v rozumném množství je tedy prospěšné po více stránkách:

  • uleví od bolesti,
  • pomůže postiženým svalům relaxovat,
  • urychluje ozdravovací procesy v tkáních.

Vyhýbat se lokální aplikaci léčiva jen proto, že „jde jen o další lék proti bolesti,“ by tedy byla chyba. A nelamte si hlavu s tím, že podle studií patří Češi v užívání nejrůznějších léků proti bolesti mezi evropské rekordmany. Pokud má někde jejich aplikace skutečně smysl, pak je to právě při bolestech zad.

Náš tip: Vybírejte však ty, které vám od potíží uleví okamžitě, snadno se aplikují a nezanechávají skvrny na oblečení. Mezi takové patří například Olfen gel.

Režimová opatření pomohou na delší dobu

Ovšem zatímco účinky léků brzy vyprchají, budete-li věnovat pozornost svým režimovým a zejména pohybovým návykům, můžete se s nepříjemnou bolestí brzy rozloučit zcela. Správný posed u počítače, jednoduché protahovací cviky i větší míra pohybu během dne – to všechno vám může s nápravou bolestivých stavů významně pomoci.

Pro začátek doporučujeme odbornou pomoc fyzioterapeuta, později si s potřebnými úkony poradíte i sami. Pouhých 20-30 minut denně, věnovaných cvičení, vám může pomoci od bolestí zad už napořád. A to se rozhodně vyplatí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *