Jak si poradit s alergií?

Mojpe / Pixabay

Alergie je vlastně přehnaná reakce našeho imunitního systému na vnější podněty. Může se objevit kdykoliv v průběhu života a její příznaky mohou být různě silné. Nejčastějšími spouštěči jsou roztoči, prach, chlupy a pyl.

Alergie se zpravidla nejde zcela zbavit, je však možné výrazně zmírnit její následky. Omezení kontaktu s alergenem a minimalizování všech spolupodílejících se faktorů (např. pasivní či dokonce aktivní kouření) je spolehlivým základem všech protiopatření. Ta správná léčba alergie totiž začíná u nás – ve změně návyků a zažitého myšlení.

Doporučení známe, ale neprovádíme je

Proč? Protože nám to zkrátka připadá příliš složité a časové náročné. A trocha toho svědění v nose nebo vodnaté rýmy se dá přece přežít. Bohužel necháme-li alergii volnou ruku, její symptomy se postupně zhoršují. A na co se tedy zaměřit?

Roztoče vytlačí horká voda

Možná to také znáte. Jakmile ulehnete, nos se okamžitě ucpe, přijdou potíže s dýcháním, často dokonce i kašel. A potíže mizí až ráno, chvíli poté, co vstanete z postele. Jde o neklamné znamení alergie na roztoče. A jaká podniknout protiopatření?

Nejvíce roztočů se nachází právě v posteli, teplo, vlhko a zbytky naší kůže jim svědčí. Výměna ložního prádla 2x nebo dokonce 4x do měsíce by měla být samozřejmostí. Jednou za čtvrt roku se poté vyplatí nechat matrace pořádně vyčistit, a to parním generátorem (lze za poplatek zapůjčit u úklidových firem). Hodit se mohou i nejrůznější přírodní odpuzovače, například eukalyptus, tea tree oil nebo levandule, které nežádoucí návštěvníky likvidují.

Boj s pylovou alergií si žádá razantní protiopatření

Lidé v Japonsku nemají problém nosit antialergickou roušku doslova na každém kroku, u nás by však něco podobného nejspíš neuspělo. I bez ní však lze dopady alergie značně zmírnit. Především je nutné zamezit vnášení alergenů do bytu. V případě pylu jde zejména o svrchní oblečení. Všechny kabáty a svetry proto nemilosrdně vyhostěte alespoň  na chodbu mimo byt. Nejde-li to jinak (např. v paneláku), pořiďte si zamykatelnou skříňku.

A je-li alergie obzvláště úporná, dopřejte si i mytí vlasů po každém delším pobytu venku. Právě z vlasů se totiž pyl do nosu a úst dostává nejsnáze. A nosíte-li si vlastní zásobu alergenů stále s sebou, nepomohou vám ani protipylové síťky do oken nebo zvlhčování vzduchu. Bohatě postačí teplá voda, šampon použijte jen v případě nutnosti.

Akutní obtíže řešte včas

A co dělat, pokud se i přes veškerou péči objeví nepříjemná alergická reakce? Neváhejte a zamiřte pro léky na alergii bez předpisu, volně dostupné v každé lékárně. Velmi oblíbený je například Analergin Neo s účinnou látkou levocetirizin. Pomůže proti alergické rýmě i akutní kopřivce a to už u dětí od šesti let věku. Neovlivňuje účinky jiných léků ani nebrání řízení dopravních prostředků a obsluze strojů. Můžete ho mít stále v pohotovosti ve své lékárničce a zabránit tak nejhorším atakům alergie dříve, než naplno projeví svou sílu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *