Výhody zelené střechy vás příjemně překvapí

Nová zelená střecha
Nová zelená střecha

V architektuře nejde o žádnou novinku – zelené střechy z živých mechů jsou známé už několik tisíc let. A zdaleka nešlo jen o estetický výstřelek aristokracie, důvody po jejich pořizování byly mnohem častěji spíše ekonomické.

Vegetační nebo také zelená střecha se může pochlubit mnoha výhodami, v závislosti na tom, jaký typ pro realizaci zvolíme, a jaké máme pro její umístění podmínky.

  • Působí jako skvělá tepelně-izolační vrstva – brání přehřívání a dalším výkyvům teplot v místnostech pod střechou.
  • Působí i jako účinná zvuková izolace.
  • Stará se o příjemné mikroklima v okolí – zvlhčuje a ochlazuje vzduch.
  • Chrání střešní konstrukci před okolními vlivy, čímž prodlužuje její životnost.
  • Zadržuje dešťovou vodu (až 50 % srážek).
  • Zachytává polétavý prach a nečistoty.
  • Snižuje podíl oxidu uhličitého.
  • Je téměř bezúdržbová (pokud zvolíte provedení např. z rozchodníků – Sedum sp.).

Realizace patří do rukou odborníků

Aby vaše nová zelená střecha skutečně plně dostála všemu, co její výhody slibují, neobejde se její realizace bez odborného návrhu i provedení. Podmínkou je důkladné plánování vycházející z konkrétních provozních a konstrukčních podmínek. Nutné je brát ohled především na statiku celé stavby a použití kvalitní izolační fólie, která ochrání váš domov před pronikáním vody či prorůstáním kořenů do konstrukce.

Extenzivní zeleň lze použít na rovné i šikmé střechy

Podmínkou realizace není ani dokonale rovná střecha, jak se často lidé domnívají. Nízkoúdržbová zelená střecha „BASIC“ od společnosti Alfagreen s.r.o. si poradí i s klasickými šikmými střechami. Používá atraktivní a vysoce odolné rostliny z rodu rozchodníků (čeleď tlusticovité), které nevyžadují prakticky žádnou údržbu, a přesto zůstanou krásné po mnoho a mnoho let. Kontrolu potřebují pouze několikrát do roka (odstranění náletových rostlin, 1× ročně hnojení) a po uchycení rostlin se obejdou i zcela bez zálivky.

Podívejte se, jak skvěle může taková zelená střecha vypadat na konkrétních nemovitostech, a inspirujte se u již hotových projektů na stránkách www.alfagreen.cz. Určitě nebudete zklamaní.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *