Zahrada jako exotický ráj? Proč ne

Engin_Akyurt / Pixabay

Každý rok si z dovolené přivážíme množství zajímavých suvenýrů. Tím nejlepším jsou však přece jenom naše osobní vzpomínky a zážitky. S našimi tipy si je můžete přivolat pokaždé, když se rozhodnete pro trochu odpočinku uprostřed zahradní zeleně.

Palmy, které snesou i pravé české zimy

První, čeho si na dovolené všímáme, jsou právě rostliny. Středomořskou exotikou na nás dýchají palmy, nevšední zážitky z poznávací dovolené zase symbolizují juky a agáve. A velké množství těchto „živých suvenýrů“ můžete bez problémů pěstovat i u nás. Z palem jde zejména o druhy trachycarpus fortunei, abal minor, chamaerops humilis nebo jubaea chilensis. A když pod své nové dominanty zahrady postavíte ten správný zahradní nábytek, zejména pohodlná dřevěná lehátka a křesílka, bude iluze dokonalá. Pro ještě větší autenticitu se můžete při nákupu inspirovat vybavením z vašeho oblíbeného letoviska, případně jednoduše vsadit na harmonické souznění se zbytkem zahrady.

Středomořská zahrada i u vás doma

Svou zahradu však nemusíte hned zaplavovat stínem vytrvalých velikánů. Iluze středomoří může být i mnohem méně náročná. Při budování středomořské zahrady je třeba vystihnout její typické prvky:

  • při výběru barevné škály upřednostněte modrou a bílou,
  • kombinujte dlážděné plochy s těmi vysypanými štěrkem,
  • na terasu umístěte proutěný nábytek, zahradní slunečník a terakotové doplňky,
  • při výběru rostlin se zaměřte zejména na citrusy, rododendrony, hortenzie, ibišky a oleandry,
  • chybět by neměly ani vonné byliny – například levandule.

Nezapomínejte ani na trochu toho pohodlí. Polstry na zahradní nábytek jsou detailem, který dokáže dovést vaši snahu k dokonalosti. Díky široké škále nabízených tvarů, barev a velikostí můžete jejich pořízení klidně nechat až nakonec. Nenechte se omezovat vysokými cenami nebo nedostatečným výběrem a vsaďte na pohodlný nákup přímo od výrobce. Například značka Doppler se v tomto oboru může pochlubit více než 70letou tradicí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *