Čeká vás rekontrukce střechy? Poradíme, jaký typ střechy zvolit!

Stavíte, nebo si necháváte stavět dům? Kromě mnoho různých aspektům musíte vyřešit i to, jakou zvolit střechu. Která bude pro váš dům ta nejideálnější?

Typy střech

Máme mnoho typů střech, které dělíme podle různých kriterií. My si uvedeme základní dělení podle tvaru střechy. Podle tohoto hlediska můžeme střechy dělit na tyto základní typy:

  • sedlová střecha – hojně využívaná,  má dvě střešní roviny s přímočarým hřebenem a vyznačuje se také dvěma štíty, tento typ můžete využít pro všechny střešní krytiny,
  • valbová střecha  – střešní plochy jsou zde skloněné ke čtyřem stranám obvodu budovy, de o jednoduchý tvar,
  • polovalbová střecha – je ve tvaru písmena A a dále je pro ně typické sražení špiček na štítech. I zde je jednoduchý tvar,
  • pultová střecha – rovina této střechy je nakloněná a oceníte její levnou konstrukci, je slaběji dimenzovaná na zatížení a odvod vody a vhodná je pro nízkoenergetické a ekologické stavby,
  • mansardová střecha – je podobná sedlové střeše, má však zajímavější tvar a větší prostor v podkroví.

Z dalších typů střech si jmenujme ještě stanovou (čtyři střešní roviny sbíhající se do jednoho středu), válcovou (používá se jen výjimečně, mé atypický tvar) a jehlanovou (je vhodná pro netypické střešní konstrukce).

A jaká střecha je tedy nejlepší?

Nelze jednoduše říci, která střecha je nejlepší. Záleží na celkovém tvaru vašeho domu. Nejčastěji se volí ploché nebo šikmé střechy.

U novostaveb se nejvíce uplatňují valbové a polovalbové střechy. Jejich výhodou je lepší přístup k nim. Ovšem moderní je i plochá střecha. Tu oceníte v případě, že chcete využít střešní prostor na vybudování terasy či zahrádky.

Výběr je také nutné přizpůsobit tomu, jak chcete využít podstřešní prostor. Chcete-li obydlet podkrovní místnosti, je vhodné zvolit mansardový typ střechy.

střecha, dům

Jakou zvolit střechu pro váš nový dům?

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *