Jímky na vodu – jsou lepší ty z betonu nebo z plastu?

Rain Weather Pool Rainy Weather  - Mylene2401 / Pixabay
Mylene2401 / Pixabay

Neplánujete připojení svého domu ke kanalizaci? Případně se snažíte žít co nejvíce eko a se zadržováním vody v zahradě máte velkolepé plány? V obou případech vám mohou pomoci šikovné jímky. Ale vyplatí se vsadit na beton nebo spíše na moderní plast?

Možná vás to překvapí, ale betonové žumpy a betonové septiky jsou mnohem odolnější, než jejich novodobé plastové protějšky. Lépe si poradí zejména s pohyby terénu a vysokým zemským tlakem. Nabídnou proto delší životnost a celkově dobrou dlouhodobou investici. A co je nejlepší? Pořídíte je levněji, než ty plastové. Beton je zkrátka beton.

Jak si vybrat správnou velikost jímky

A omezeni nejste ani výběrem velikostí. Ten by se měl primárně řídit počtem osob ve vaší domácnosti. Běžné čtyřčlenné domácnosti obvykle stačí jednokomorové betonové jímky s objemem mezi 4 m3 až 12 m3. Pořídit lze samozřejmě i větší (dvou a vícekomorové), případně i betonové desky, hrdlo a perfektně padnoucí litinové víko.

Když chcete jen nádrž na vodu

Betonová nádrž na dešťovou vodu vám může pomoci vyřešit nedostatek vody v jakémkoliv období roku. Nasbíranou vodu lze použít například na:

  • zalévání trávníku a záhonů,
  • mytí auta (bez chemie),
  • částečné naplnění bazénu,
  • splachování,
  • úklid libovolných prostor apod.

Platí, že čím více využití najdete, tím větší finální úspora bude. Cíl? Ušetřit až 50 % běžně spotřebované vody. Některé typy využití počítají i s jistým stupněm čištění, u jiných si vystačíte jen s kvalitním čerpadlem, spuštěným do nádrže.

A jak vybrat velikost betonové nádrže na vodu? Pokud chcete vodu použít jen na zálivku, řiďte se velikostí svého pozemku. Malé zahrady okolo 20 m2 si vystačí i s 1.500 litry, střední s výměrou 90 m2 potřebují 6-8 000 litrů apod.

Veškeré příslušenství pro betonové jímky a nádrže vám už přes 25 let poskytuje firma SEPTIC. Platíte pouze za produkt a případnou dopravu, instalaci máte vždy zdarma. Zjistěte více na stránkách Septic-betonovejimky.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *