Jak napsat závěrečnou práci?

stevepb / Pixabay

Chystáte se na vysokou školu, popřípadě na ní již studujete? Nevíte, jak to na vysoké škole chodí a co všechno vás na ní čeká? Pak vás bude jistě zajímat, s čím se kromě zkoušek budete nejčastěji potýkat a co budete k získání titulu potřebovat.

Diplomová práce

Pro absolvování a úspěšné ukončení magisterského studia je zapotřebí sepsání diplomové práce, jejíž rozsah se pohybuje od 50 do 100 stran. Je třeba odpovědně přistupovat k výběru samotného tématu, ke konzultacím se svým vedoucím a samozřejmě i k získávání zdrojů a jejich následného využívání při psaní práce. Dále je nezbytně nutné zachovávat formální požadavky určené katedrou, fakultou nebo vysokou školou. Odpovědný přístup při samotném psaní a obhajobě snad není ani třeba zmiňovat. 

Bakalářská práce

Studenta po šesti semestrech studia a zkoušek pak v rámci bakalářských studií, se kterými se nepotkáte např. na právnické fakultě, kde je pouze pětileté magisterské studium, čeká sepsání bakalářské práce a složení státní závěrečné zkoušky. Bakalářská práce, jako typ závěrečné práce, vyžaduje na rozdíl od seminární práce, o které píšeme níže v textu, odpovědnější přístup, neboť nastavení podmínek bakalářské práce již není pouze v rukou jednotlivého učitele či katedry, ale v rukou celé fakulty. Je tedy třeba pečlivě zvážit, o jakém tématu byste chtěli psát a zdali o něm dokážete napsat cca 30 až 60 stran čistého odborného textu, kterým máte prokázat, že danému tématu rozumíte.

Seminární práce

První roky na vysoké škole jsou jedním velkým dobrodružstvím. Nikdo vám neřekne, co se od vás očekává, co všechno musíte splnit a co se stane, když na něco zapomenete, popřípadě se vám něco nepodaří. Jediné, co je jisté, je, že budete muset pravidelně skládat zkoušky. Vedle zkoušek se však velmi často setkáte s povinností napsat z daného předmětu tzv. seminární práci.

Své znalosti a vědomosti získané během studia na vysoké škole studující prezentuje formou seminární práce. Jedná se o písemnou práci, která má studenta připravit na psaní závěrečných (bakalářských, diplomových, rigorózních či disertačních prací), popřípadě navazujících akademických prací. U tohoto typu práce je kladen důraz na odbornou stránku a na prokázání znalostí v daném oboru. Nutno dodat, že rozsah seminární práce je většinou zadáván v délce 5 až 15 stran.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..