Se servisem svého kotle už na nic nečekejte, může jít o zdraví

Heating Warmth Energy Heat  - TBIT / Pixabay
TBIT / Pixabay

Dost možná to také znáte – váš kotel se vám rozbije právě ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. A samozřejmě hned na začátku topné sezóny. Něčemu takovému však lze snadno předejít.

Když je totiž plynový kotel v domácnosti nebo ve firmě ve spolupráci s odborníkem vyčištěn a správně nastaven, nemůže se vám nic podobného stát. Pravidelné kontroly a revize kotlů by se proto pro vás měly stát naprostou samozřejmostí.

Proč si hlídat termíny

Jednou ročně kontrola, jednou za tři roky revize – to jsou pravidla, která by měl dodržovat každý majitel plynového kotle. Pokud totiž svému kotli věnujete péči, odvděčí se vám bezpečností (každoročně zemře na otravu oxidem uhelnatým v ČR několik desítek lidí) i dobrou funkčností.

Spotřeba paliva je u servisovaného kotle minimální, protože vaše zařízení bude jednoduše pracovat ekonomičtěji a efektivněji. A kolik za tento komfort zaplatíte? Nejspíš váš příjemně překvapí, že položka „plynový kotel cena“, kterou najdete na faktuře, obvykle nepřesahuje 1 000 Kč.

Sami si s kontrolou kotle neporadíte

Většinou víme, jak kotel ovládat, ale určitě nepoznáme známky počínajících problémů. Na to mají „papír“ odborníci, kteří se o seřízení a pravidelnou údržbu kotlů starají. Musí se účastnit povinných školení a skládat zkouškové testy. Musí totiž umět zhodnotit stav bezpečnostních systémů, ale také tlak trysek a samozřejmě i možné netěsnosti za pomoci detektoru úniku plynu.

Kdy si kontrolu naplánovat

kdy udělat revizi kotle? Pokud chcete mít jistotu, že budou mít specialisté dostatečné kapacity (a přívětivé ceny), pak ke kontrole či revizi přistupte po skončení topné sezóny, tedy v měsících březen až září.

Snadno ji poptáte třeba u svého dodavatele plynu (například na Eon.cz), případně ji leckdy nabízí i výrobci kotlů jako takových. V obou případech je leckdy možné tuto službu získat i za symbolický poplatek. A za ten pocit bezpečí rozhodně stojí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *