Umíte si užít dobré víno? Vyzkoušejte to s námi!

Umíte si užít dobré víno? Vyzkoušejte to s námi!
Umíte si užít dobré víno? Vyzkoušejte to s námi!

Každý z nás jistě velmi dobře zná důležitá pravidla pro servírování vína, počítající s tím správným výběrem pokrmu i dobře zvolenou sklenkou. Tím by však veškerá péče končit neměla. Dobré víno si totiž zaslouží víc. Dokáže povzbudit všechny naše smysly a působí komplexně. Na co bychom tedy při konzumaci vína neměli zapomínat, abychom mu dali šanci ohromit na všech frontách?

Dobré víno voní třikrát

Ať už máte v ruce šumivé víno nebo běžnou produkci z vinařství odnaproti, neberte jeho první ochutnání na lehkou váhu. Nejdříve je třeba přivonět. Poprvé ve chvíli, kdy je sklenice ještě nehybná, aby vám neunikly ani ty nejjemnější prchavé vůně jak citrón či máta. Poté přijde známé kroužení, při němž se uvolní maximum vonných silic a olejů. Čas na poslední přičichnutí pak přijde ve chvíli, kdy lahodný nápoj dopijete – na skle totiž velmi dobře ulpí aroma, jež víno získalo během zrání v sudech a dobrého skladování.

Chutná dlouho, ale ne moc

Vína nepatří mezi destiláty, takže o nějakém doznívání chuti v ústech v řádu minut nemůže být řeč. I tak by se ale u vás dobré bílé či červené víno mělo „zdržet na kus řeči“ alespoň 30 vteřin. Pak hovoříme o dlouhém chodu nebo také finále. Pokud ho vaše víno nemá, kvalitní příliš nebude.

Seznamte se s etiketou ještě před servírováním

I to nejlepší víno ale ztrácí svůj glanc, když ho budete servírovat jako v hospodě čtvrté kategorie. Co bychom si tedy měli pamatovat především?

  • Víno podáváme ve sklenkách s vyšší stopkou. Bílá vína držíme co nejníže, červená naopak až skoro u samého dna sklenky. Jde tu o správnou teplotu konzumovaného nápoje.
  • Šampaňské zásadně otevíráme co nejvíce nakloněné, a točíme přitom lahví ne korkem. Povolujeme zvolna, klasická rána je nežádoucí.
  • Jestliže v restauraci víno rozlijeme, nikdy se nesnažíme ubrus sami čistit. Skvrnu přikryjeme ubrouskem a přivoláme obsluhu.

Vína nakupujte tam, kde jim skutečně rozumí

Pokud máte ve svém okolí dobrou vinotéku, je předem vyhráno. Kvalitní vína jsou však k dostání i přes internet. Na stránkách Vinoadestilaty.cz najdete velmi široký výběr kvalitních alkoholických nápojů pro všechny příležitosti. K mání jsou skvělá moravská vína, ale i zahraniční produkce včetně exkluzivní kolekce vín z prodejen V&D, sekty či řada zajímavých kousků v sekci s destiláty. Navštivte širokou síť kamenných prodejen nebo vyzkoušejte nákup přímo přes e-shop.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.